clase gimnaziale

Elevii clasei 8A, indrumati de prof. de lb. engleza Daniela Ciobanu, au contribuit cu articole la editarea revistei DIFFERENT AND THE SAME -A CULTURAL APPROACH TO THE EUROPEAN DIMENSION (A School Magazine for Friendship and Collaboration)                                                                                    Printre autorii elevi din scoala noastra se numara: Vasile Raluca Teodora, Batog Florin, Breahna Gabriel.                                                                                                              Pentru a citi revista, clic AICI sau pe titlul de mai sus.

x x x

Pe 15 ianuarie, zi a poeziei, a culturii, dar şi a spiritualităţii româneşti, manifestată plenar în versurile Luceafărului, elevii Şcolii “Constantin Gh. Marinescu” au sărbătorit ziua de naştere a Poetului Nepereche. Ca în fiecare an, emoţiile au îmbujorat obrajii, inimile au bătut mai repede, iar versurile au început a prinde aripi, prin graiul copiilor. La biblioteca şcolii, două ore au fost dedicate celui supranumit “Domn peste literele române”. Elevii claselor a VII-a B şi a VIII-a B au prezentat lucrări în PPT, în care au realizat analize complexe ale creaţiilor eminesciene, sau au recitat versurile Luceafărului. Cei mai mici, din clasele a V-a A şi a VI-a B, au recitat din creaţiile Voievodului Neîncoronat al condeiului, pe fundalul sonor al cântecului interpretat de soţii Aldea-Teodorovici. S-au vizionat materiale elaborate de copii, au fost rememorate momente din viaţa lui Eminescu, din opera lui, toate activităţile înscriindu-se într-o tradiţie ce se repetă an de an. Se confirmă astfel, că, dacă n-ar fi Eminescu, “viaţa nu ne-ar fi nimic.” El reprezintă pentru noi,” într-o lume relativă/ Ce-a făcut şi-a desfăcut,…/ dorul de absolut/şi chipul infinitului din noi”.
La acest moment emoţionant, zicem noi, au fost invitate doamnele directoare şi colegii care ne-au onorat cu prezenţa: doamnele profesoare Georgiana Munteanu, Iulia Coreschi, L. Bahrim, doamna învăţătoare Marinela Simionescu şi domnii profesori Valeriu Creţu, Mihai Vasile. Activitatea a fost coordonată de doamna profesoară Liliana Călin şi domnişoara bibliotecară Tănţica Păsărel şi s-a bucutat de participarea efectivă a tuturor elevilor de la clasele menţionate, dar şi de o invitată-surpriză de la clasa a II-a. Vom mai iniţia astfel de momente care să evidenţieze conştiinţa valorilor neamului nostru.
Profesor Liliana Calin

x x x

Cu ocazia zilei aniversare de 15 ianuarie, elevii Sc.Gimn.,,Constantin Gh. Marinescu” au organizat o activitate cu tema ,,Eminescu, poetul sufletului” in care au transpus cateva poezii pe machete folosind  materiale reciclabile. Au reusit ca prin dexteritatea mainilor si prin imaginatia lor sa ne aduca mai aproape de liricul eu-lui eminescian.                               Au participat elevi ai claselor V A, V B, V C si VI B.                                                            Profesor organizator Buruiana Gina

x x x

6 dec 2013 – Ziua costumului popular romanesc – o prima incercare la care au participat elevi din clasele 6B, 6C, 7C, 8B.

Festivalului National al Sanselor Tale

20 noiembrie – Atractii europene

Reprezentantii elevilor din 5A, 6C, 7B, 7C, 8B, 8C au realizat si prezentat imagini, pliante cu punctele de atractie turistica din Europa, au vizionat o prezentare power-point cu capitalele tarilor Europei, imnurile nationale, drapelele si alte simboluri nationale. Au participat la activitate profesorii Cretu Valeriu, Calin Liliana, Coreschi Iulia, Katler Dana, Florescu Aurelia, Cortojan Viorica.

21 noiembrie – Europa in bucatarie – clasele 6C, 7C au prezentat mancaruri traditionale, specifice unor tari europene, au realizat postere si au purtat esarfe care sunt un simbol al Frantei. La activitatea coordonata de prof. Coreschi Iulia au participat si directorii scolii, Hutanu Ana si Alecu Ioana.

x x x

28 octombrie – Holocaust – coordonator Coreschi; invitat Violeta Blumer; participanti prof. Mihai Vasile si Iuliu Ciobanu                                                                                                 Au participat reprezentanti ai elevilor din clasele 8ABC care au vizionat o prezentare power-point, au luat parte la discutii, au ascultat marturii.

holocaust holocaust holocaust  HOLOCAUSTUL PPT

x x x

31 octombrie – infricosatorul Halloween cu clasele 6C, 7B, 7C, 8B impreuna cu prof. Coreschi Iulia, Calin Liliana, Florescu Aurelia, director Hutanu Ana

x x x

Festivalul crizantemelor 24-27 octombrie la Muzeul de Stiintele Naturii           Au participat elevi din clasele 6C, 7B, 8A insotiti de dirigintii lor, prof. Coreschi Iulia, Calin Liliana si Calin Ionelia.