Elevii claselor 5A, 5B, 5C, 6A, 6B, 6C intră în provocarea antrenamentelor astronauților, sub îndrumarea prof. de educație fizică Talabă Gabriela. Clasele 5A, 5B, 5C își vor completa antrenamentele cu activitățile științifice în cadrul orelor de opțional astronomie, sub îndrumarea prof. Tobiaș Silvia-Daniela.

Mission X: Train like an astronaut este o competiție internațională dedicată popularizării științelor spațiale în rândul elevilor. Îndeplinind activitățile puse la dispoziție de către Agenția Spațială Europeană, elevii vor câștiga puncte, ajutând astfel mascotele competiției, Luna și Leo, să ajungă pe Lună.

Toate activitățile Mission X sunt disponibile aici.

Din cauza condițiilor impuse de starea de urgență, participarea noastră la Mission X s-a redus la antrenamentele desfășurate în cadrul orelor de educație fizică, după cum urmează:

Recomandăm elevilor, părinților și profesorlor noștri să continue antrenamentele acasă, pentru a ne vedea cu toții sănătoși înapoi la școală în septembrie 2020!