Voluntariat

„Dăruim Crăciunul” – decembrie 2018

Şcoala Gimnazială „Constantin Gh. Marinescu” a răspuns pozitiv la inițiativa  Asociaţiei pentru Cetăţenie Culturală ARCA și Căsuţei Ştrumfilor-After School privind Proiectul Educaţional de Voluntariat „Dăruim Crăciunul”. Scopul proiectului  a fost să întindă o mână de ajutor unor copii diagnosticaţi cu grave probleme de sănătate, organizând, în perioada 14-15 decembrie, în incinta Centrului comercial “Winmarkt” un târg cu produse handmade şi pe 17 decembrie, la Teatrul Dramatic “Fani Tardini” a avut loc spectacolul caritabil “Dăruim Crăciunul”, rezultând în urma acestor evenimente suma de 25.480 de lei.

La târg s-au pus în vânzare obiecte  şi decorațiuni de Crăciun confecţionate cu multă migală de către copii, ei considerând că produsele handmade au fost create cu dragoste, au avut ceva special, fiind destinate unei cauze nobile, fiecare piesă a purtat amprenta personală a micilor artizani talentaţi, cumpărătorii achiziţionând de fapt o poveste şi o experienţă. Spectacolul s-a dovedit a fi de “zile mari”, micii artişti întrecându-se în prezentarea momentelor: au cântat colinde, au interpretat piese la pian specifice acestei perioade, au prezentat scenete cu tematică de Crăciun şi au dansat, spectatorii aplaudând frenetic fiecare moment artistic.

P.î.p. Chistol Ana