Climate Detectives

Proiectul educațional „Climate Detectives” susținut de Agenția Spațială Europeană se adresează elevilor cu vârste între 8 și 15 ani, care sunt preocupați de problema protejării climatului pe Pământ. Elevii sunt încurajați să identifice o problemă locală legată de schimbarea climei, folosind observația, pe care mai apoi să o investigheze ca detectivi ai climei. Pentru aceasta vor folosi date colectate de Agenția Spațială Europeană și vor face măsurători proprii. La final, elevii vor propune o soluție de ameliorare a problemei climatice identificate.

Proiectul se desfășoară în trei faze : identificarea problemei climatice (4 octombrie-15 noiembrie 2018), investigarea problemei (10 ianuarie – 15 aprilie 2019), transpunerea soluției în fapte (16 aprilie-17 mai 2019).

Echipa „Climate magicians”, formată din elevii clasei a VI-a A și un elev din clasa a V-a A: tabel detectivi , au investigat problema tornadelor în România. Aceștia au fost îndrumați pe parcursul investigațiilor de către doamna profesoară de biologie Călugăru Viorica. Înscrierea elevilor în proiect fiind realizată de doamna profesoară Tobiaș Silvia-Daniela, coordonatorul Comisiei de proiecte și programe europene.Climate Detectives project2 – phase 1

Echipa „Small researchers”, formată din elevi din clasa a VII-a B, îndrumați de doamna profesoară de fizică-chimie Cortojan Viorica, au investigat problema scăderii cantității de precipitații în zona orașului nostru. Climate Detectives project2 – phase 1 (2)

Pentru faza a doua a proiectului, echipa „Climate magicians” a folosit și informațiile, sugestiile și sfaturile doamnei profesor doctor în matematică Natalie Douglas de la Universitatea din Surrey, Anglia. Feedback Team Climate magicians

Iar, echipa „Small researchers” a folosit feed-back-ul oferit de doctorandul Alexandre Supply, care studiază legătura dintre ploaie și salinitate.  Feedback_Team_Small_researchers

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, echipa „Climate magicians” a prezentat colegilor și profesorilor din școală rezultatele investigației lor asupra tornadelor.

Totodată, în luna aprilie 2019, echipa „Climate magicians” a participat cu acest proiect la competiția Living Planet Symposium 2019 Climate Detectives School Award, ocazie cu care au prezentat într-un filmuleț munca lor de cercetare în domeniul tornadelor.

În luna mai 2019, cele două echipe „Climate magicians” și „Small researchers” au publicat rezultatele cercetărilor lor pe site-ul Agenției Spațiale Europene dedicat: https://climatedetectives.esa.int/