Concursuri/ competiții școlare

Concurs „Holocaustul – File de memorie evreiască” – iunie 2019

Elevi din clasele a VII-a B și a VIII-a B, însoțiți de profesorul de limba română Vasile Mihai, au participat la concursul organizat de Palatul Copiilor din Galați, obținând Trofeul concursului.

Concurs interjudețean de matematică „Mathgal” – mai 2019

Elevii Manolache Eric și Mușat Ștefan, clasa a IV-a B, profesor Morun Valentina, Dumitrescu Petre Cristian, clasa a VII-a A, profesor Florescu Aurelia și Codreanu Radu, Păcurariu Răzvan, Simbanu Raluca, clasa a VIII-a B, profesor Crețu Valeriu, au obținut Mențiune.

Concurs interdisciplinar „Dan Barbilian” – aprilie 2019

La ediția a II-a a concursului interdisciplinar limba română, matematică, educație plastică „Dan Barbilian”, organizat de Școala Gimnazială „Dan Barbilian” Galați, în data de 13 aprilie 2019, elevul Codreanu Radu a obținut Premiul al II-lea și eleva Simbanu Raluca a obținut Premiul al III-lea. Ambii elevi sunt din clasa a VIII-a B, profesor limba română Călin Liliana și profesor matematică Crețu Valeriu. 

Olimpiada de matematică 

La faza județeană a Olimpiadei de matematică, din martie 2019, s-au calificat 4 elevi din cei 7 participanți la faza locală, dintre care elevul Păcurariu Răzvan-Mihai din clasa a VIII-a B, profesor Crețu Valeriu, a obținut Premiul al III-lea, calificându-se la faza națională.

„Cupa Kinder+Sport 2019” – locul III

În data de 2 martie 2019, un colectiv de elevi inimoși ai Școlii Gimnaziale „Constantin Gh. Marinescu” a participat la activitatea extracurriculară „Cupa Kinder+Sport 2019”, program educational care și-a propus să aducă bucuria mișcării in viața fiecărui copil.

La această activitate, echipa școlii noastre a ocupat locul III în grupa din care a făcut parte la această etapă județeană, toți copiii fiind recompensați cu tricouri, șepci și bandane.

Echipa a fost formată dintr-un număr de 12 copii din învățământul gimnazial:

– Alexandra Petrea, Flavian Radu si Vlăduț Merchioiu – clasa a V-a
– Denisa Toma, Delia Adamache si Blîndu Robert – clasa a VI-a
– Camelia Dorneanu, George Stan si Victor Neagu – clasa a VII-a
– Alexia Popovici, Bianca Stan si Alexandru Șerban – clasa a VIII-a

Sperăm ca această participare să fie un exemplu pentru toți copiii și să-i motiveze pe aceștia să adopte un stil de viață activ de la o vârstă fragedă!

Prin experiența trăită și valorile pe care le promovează participarea la o competiție sportiva – prietenie, integrarea în grup, respect, încredere în forțele proprii și ale coechipierilor – în care îți poți reprezenta școala, se pot face mult mai ușor primii pași spre o creștere și o viață armonioasă de adult.

Felicitări tuturor copiilor pentru evoluție, atitudine și pentru disponibilitatea de a participa la aceasta competiție!

Profesor, Talabă Gabriela

„România în mișcare” – locul I handbal fete, februarie 2019

Premiere pentru echipa Școlii Gimnaziale „Constantin Gh. Marinescu”, ocupanta locului I la handbal fete clasele V-VI, etapa pe centre metodice, în cadrul Proiectului Național “România în mișcare” organizat de Ministerul Tineretului și Sportului și derulat de către Direcția Județeană de Sport și Tineret Galați, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării prin Inspectoratul Școlar Județean.
Felicitări fetelor!
Au participat și au reprezentat frumos școala noastră: Ana Maria Mirică, Alexandra Petrea, Nadia Cîrcotă, Ana Maria Oprea, Alexandra Arhip, Simona Condos, Iulia Gabriela Burluc, Denisa Căluian (ocupanta și a locului 2 la săritura în lungime de pe loc).

Profesor, Talabă Gabriela

Concursul Comper Matematică , etapa I, 2018-2019

Clasa PA – p.î.p. Lupu-Neicu Mărioara

Premiul I: Chelaru Ștefania Ioana, David Ilinca, Mihai Natalia Maria, Stancu Sonya, Vîrlan Ioana Sabrina

Premiul II: Banesanu Vladimir Andrei

Premiul III: Anghele Rebeca Elinida, Antohi Robert Ioan, Apostu Maia Maria, Vinau Alexandru Mihai, Tătaru Amalia Ștefania, Mazilu Vițelaru Mihaela, Moraru Victoria

Mențiune: Pavel Răzvan Ștefan

Concursul Comper Comunicare, etapa I, 2018-2019

Clasa PA – p.î.p. Lupu-Neicu Mărioara

Premiul I: Chelaru Ștefania Ioana, David Ilinca, Mihai Natalia Maria, Stancu Sonya, Vîrlan Ioana Sabrina, Banesanu Vladimir Andrei, Tătaru Amalia Ștefania

Premiul II: Pavel Răzvan Ștefan, Vinau Alexandru Mihai

Premiul III: Mazilu Vițelaru Mihaela, Macovei Raluca Gabriela

Mentiune: Anghele Rebeca Elinida, Antohi Robert Ioan, Moraru Victoria

Concursul Gazeta Matematică, etapa I, 2018-2019

Clasa PA – p.î.p. Lupu-Neicu Mărioara

Banesanu Vladimir Andrei, Chelaru Ștefania Ioana, David Ilinca, Mihai Natalia Maria, Stancu Sonya, Vîrlan Ioana Sabrina – 100 puncte, Vinau Alexandru Mihai – 95 puncte, Apostu Maia – 94 puncte, Antohi Robert Ioan – 90 puncte, Moraru Victoria – 80 puncte

Concursul Național „Planeta Pământ”, etapa locală, 2019

Clasa PA – p.î.p. Lupu-Neicu Mărioara

Stancu Sonya – 99 puncte, Chelaru Ștefania – 98 puncte, Vîrlan Sabrina – 98 puncte, David Ilinca – 90 puncte, Mihai Natalia – 90 puncte

Concursul Național de matematică „LuminaMath” – 24 noiembrie 2018

Elevii Codreanu Radu și Păcurariu Răzvan, clasa a VIII-a B, profesor Crețu Valeriu, au obținut Premiul al III-lea, iar eleva Simbanu Raluca, din aceeași clasă a obținut Mențiune.

Concursul Interjudețean de matematică „Cristian S. Calude” – 20 octombrie 2018

Elevul Sardaru Ștefan Adrian, din clasa a VI-a A, profesor Crețu Valeriu, a obținut Mențiune.