Ziua Ștafetei

20 noiembrie, Ziua Internațională a Drepturilor Copilului, este celebrată de Fundația Terre des hommes printr-un proiect intitulat ”Ziua ștafetei : Acum decid eu! Copiii decid în locul adulților”. La acest proiect sunt invitați să participe copii cu vârste între 12-18 ani, care visează la o anumită meserie pe care doresc să o experimenteze.

Școala noastră s-a înscris și anul acesta în acest proiect, îndrumând elevii să își exprime gândurile și visele pe tema dreptului copilului la libera exprimare și participare. Din multitudinea de mesaje scrise sau desenate, coordonatorul proiectului în școala noastră, doamna director-adjunct Alecu Ioana, secondată de doamna profesoară Tobiaș Silvia-Daniela a selectat un număr de 15 elevi participanți.

Elevii noștri au visat să fie pentru o zi profesori, medici, avocați, polițiști, ambasador, arhitect, inginer IT, antrenori, fotbaliști, dansatoare. Vise frumoase, ambițioase, diversificate ! Așa cum și sunt elevii noștri. Vă prezentăm alăturat impresii ale elevilor care au preluat ștafeta ca medic, professor, avocat.

Mulțumim profesorilor care s-au implicat în acest proiect: director Huțanu Ana-Viorica, director-adjunct Alecu Ioana, profesori: Roman Ion Cristian, Tobiaș Silvia-Daniela.

Ziua stafetei

Profesor Tobiaș Silvia-Daniela