Clubul de informatică ”Micii programatori”

Pentru al doilea an consecutiv, începând din septembrie 2015 s-a redeschis în școala noastră Clubul de informatică ”Micii programatori”!

Tehnologia joacă un rol din ce în ce mai important în societatea noastră. Fie că este vorba de industrii creative, IT, cercetare sau jurnalism, joburile viitorului vor solicita abilități digitale.

Clubul de informatică “ Micii programatori” vine în întâmpinarea acestor nevoi şi le propune copiilor să  înveţe elemente de programare şi nu numai. În cadrul activităţilor desfăşurate de Clubul de informatică, copiii pot dezvolta pagini web, pot realiza diverse animaţii şi prelucrări de imagine sau propriile jocuri, totul intr-un mod distractiv si interactive.

club informatică

Clubul de informatică se desfăşoară în cabinetul de informatică al şcolii, vineri de la ora 17 până la 19.  Sunt aşteptaţi toţi elevii care îşi doresc să înveţe mai mult să îşi formeze o gândire algoritmică, cu putere de abstractizare.

profesor Penu Ionela

forum informatica.scoala2galati.ro

This entry was posted in General, Proiecte. Bookmark the permalink.