Școala Gimnazială „Constantin Gh. Marinescu"

Moon Camp Challenge

Opt elevi din clasa a V-a B au participat în anul școlar 2019-2020 la competiția internațională, organizată de ESA (Agenția Spațială Europeană) împreună cu Airbus Foundation, intitulată Moon Camp Challenge.

Cei opt elevi au format 4 echipe care au participat la secțiunea Discovery a competiției, pentru care au creat folosind Tinkercad , baze lunare sau rovere lunare. Astfel, echipa Moonlight formată din Cubasa Ioana și Vlas Eva a creat o baza lunară și o rachetă necesară întoarcerii astronauților pe Pământ; echipa Moon Girls formată din Mihoci Nicoleta și Tătaru Miruna a creat un rover lunar; echipa Moon Boys formată din Cotfasă Robert și Sima Ștefan a creat o bază lunară, iar echipa Phoenix a creat o minibază lunară și un rover.

Profesor coordonator, Tobiaș Silvia-Daniela