Școala Gimnazială „Constantin Gh. Marinescu"

SNAC – voluntariat

Din inimă, voluntar!

Activităţile din cadrul proiectului educaţional SNAC (Strategia Națională de Acțiune Comunitară) au demonstrat că există în şcoala noastră oameni mari şi mici cu suflet uriaş, care nu precupeţesc nici timp şi nici eforturi  pentru a aduce zâmbete şi bucurii în sufletele celor trişti. Coordonatorul SNAC pentru școala noastră este doamna profesoară Cazacu Camelia.

Sărbătorile vin! 9 decembrie 2014

Elevii Școlii Gimnaziale Constantin Gh. Marinescu au împodobit împreună cu elevii cu CES bradul de Crăciun al acestora de la Școala Gimnazială Specială Emil Gârleanu. Copiii au cântat împreună colinde, iar elevii cu CES au primit cadouri specific sărbătorilor de iarnă.

Activitatea a fost filmată și difuzată de postul de televiziune VOX TV.

Profesori coordonatori: director Huțanu Ana, director adjunct Alecu Ioana, prof. Cazacu Camelia, prof. Katler Dana, prof. Talabă Gabriela, bibliotecar Iordache Tanța.

Profesori colaboratori: Tobiaș Silvia-Daniela, Florescu Aurelia, Cortojan Viorica, Vasile Mihai, Buruiană Gina.

În perioada 17-21 noiembrie 2014 s-a desfăşurat campania  Săptămâna fructelor şi legumelor  care a constat în donaţii oferite de elevii şcolii noastre elevilor cu Cerinţe Educative Speciale de la Şcoala Gimnazială Specială Emil Gârleanu Galaţi, Şcoala Profesională Specială P.P. Neveanu Galaţi, elevilor de la Şcoala Gimnazială nr. 18 care au o situaţie precară şi bătrânilor de la Căminul pentru persoane vârstnice Sfântul Spiridon Galaţi.

La această activitate au participat 450 de elevi din totalul de 650 de elevi cât numără efectivul şcolii.

Activitatea a fost coordonată de director Huţanu Ana Viorica, director adj. Alecu Ioana, prof. Cazacu Camelia, prof. Dana Katler şi bibliotecar Iordache Tanţa.

Profesorii colaboratori care s-au implicat cu clasele de elevi şi au făcut donaţii de fructe şi legume sunt: Jâtea Simona, Morun Valentina, Lupu Neicu Mărioara, Leon Gabriela, Bujor Luminiţa, Bujoreanu Andreea, Mariana Roşca, Lazăr Luminiţa, Perju Gina, Călin Liliana, Florescu Aurelia, Vasile Mihai, Creţu Valeriu, Călin Ionelia, Roman Cristian, Călugăru Viorica, Strat Adriana, Toader Rodica, Ciobanu Daniela, Talabă Gabriela.

Mulţumim părinţilor care ne-au sprijinit şi ajutat în activitatea pe care am desfășurat-o.

Ziua Mării Negre – 30 Octombrie 2014

Parteneriat Școala Gimnazială “Constantin Gh. Marinescu “- Școala Specială ” Emil Gârleanu ” Galați.

Activitatea a constat în prezentarea unui material ce conține date istorico-geografice ale vecinului nostru de la sud-est, Marea Neagră, urmat de completarea unui rebus, realizarea de postere lucrate de grupe de elevi. La finalul activității elevii au primit diplome.

Au participat: director Huțanu Ana-Viorica, director adjunct Alecu Ioana, profesorii Cazacu Camelia, Călin Liliana, Florescu Aurelia, Katler Dana, Roman Cristian și bibliotecar Iordache Tanța.

Ziua Alimentației Sănătoase – 16 octombrie 2014

Parteneriat Școala Gimnazială “Constantin Gh. Marinescu “- Școala Specială ” Emil Gârleanu”.

Activitatea a constat în prezentarea unui material referitor la alimentația sănătoasă, decorarea de fructe și legume și crearea unei expoziții, urmată de donarea de fructe și legume elevilor cu CES.

Au participat: director Huțanu Ana-Viorica. director adjunct Alecu Ioana, profesorii Cazacu Camelia, Katler Dana, Roman Cristian și bibliotecar Iordache Tanța.