Hour of Code

Hour of Code (Ora de Programare) este un eveniment internaţional ce se desfăşoară anual în timpul Computer Science Education Week. Anul acesta acțiunea a avut loc în săptămâna 8-14 decembrie 2014.

Școala noastră a participat la Ora de Programare cu 175 de elevi, care au avut parte de o introducere distractivă în tainele programării, sub atenta îndrumare și coordonare a doamnelor profesoare Penu Ionela și Tobiaș Silvia-Daniela.

Astfel, elevii claselor 5A, 5B, 5C, 6A, 6B, 6C au profitat de orele de opțional informatică (profesor Penu Ionela) pentru a intra în fascinanta lume a programării, iar elevii clasei 7A au codat cu Anna şi Elsa (din filmul de animaţie Frozen) sau cu simpaticele Angry Birds în timpul orei de opţional astronomie (profesor Tobiaş Silvia-Daniela).