European Day of Languages

Şcoala Gimnazială “Constantin Gh. Marinescu” a sărbătorit Ziua Europeană a Limbilor (European Day of Languages) printr-o multitudine de activităţi desfăşurate atât în şcoala, cât şi în afara ei, activităţi pe care vi le prezentăm în cele ce urmează:

Clubul de Limbi Moderne “Franglais”

Membrii Clubului de Limbi Moderne “Franglais” al şcolii noastre (coordonat de prof. limba franceză Ionelia Călin şi prof. limba engleză Daniela Ciobanu) au sărbătorit  The European Day of Languages la sediul Bibliotecii Franceze “Eugene Ionesco”.
Elevii claselor 5B, 5C, 6B, 6C, 7B, 8C ne-au plimbat în seara de 24 septembrie prin toată lumea, făcându-ne să visăm cu ochii deschişi la locuri magice din Italia, Franţa, Belgia, Germania şi la arome culinare delicioase, demonstrându-ne încă o dată că avem copii plini de imaginaţie şi talent, care pun suflet în tot ceea ce fac. Şi, pentru că suntem foarte ospitalieri, am acceptat în Europa şi India, China şi Egiptul.
După parada costumelor tradiţionale şi expoziţia de colaje, a venit momentul mult aşteptat al tuturor participanţilor la proiect: gustarea specialităţilor culinare!
Mulţumim părinţilor de la clasele 8C, 6B şi 7B pentru ajutor şi doamnei director al Bibliotecii Franceze, Dorina Moisa, pentru găzduire! 🙂
Albumul foto al proiectului îl găsiţi aici: https://www.facebook.com/pages/Scoala-nr2-Galati/142472249140319?ref=hl
                                                                                                                                    Prof. Ionelia CĂLIN

Clasa a 6-a A

Clasa a 6-a A a sărbătorit Ziua Europenă a Limbilor sub atenta îndrumare a doamnei diriginte, profesor de limba engleză şi limba franceză, Katler Dana.

Clasa a 4-a A

Ziua Europeana a Limbilor moderne a fost sarbatorita si de clasele primare. Astfel, elevii clasei a 4-a A, sub indrumarea prof. Daniela Ciobanu, au facut un scurt film in care au prezentat cuvantul lor preferat din limba engleza, pe care l-au ilustrat printr-o imagine. Video: