Școala Altfel-clase primare

Pe data de 6 aprilie clasele a II-a A si a II-a C au vizitat Santierul Naval DAMEN S.A.
Coordonatori: PIP Bujoreanu Andreea, PIP Leon Gabriela, Prof. Ciobanu Daniela

6 aprilie- Politia e cu noi!
Elevii au asistat la defilari ale cadrelor din PCG; au vizionat demonstatiile echipajelor de mascati; au vizitat salile de lucru ale plolitistilor; au luat contact cu armele din dotare ale politistilor comunitari. La finalul activitatii, toti copiii au decis ca se vor face politisti!
Prof inv primar- cls IA- M. Lupu-Neicu

6 aprilie Dar din dar se face Rai!
Elevii clasei a II-a B au donat jucarii, hainute si fructe Fundatiei “Cuvantul intrupat”, invatand sa fie altruisti cu semenii lor.
Coordonator: PIP Mariana Rosca

Elevii clasei a II-a B au participat la o sedinta cu dl. prefect Dorin Otrocol, in Sala Mare a prefecturii. Elevii au luat cuvantul! Au aflat ca dl. prefect e mai mare decat dl. primar.
Coordonator: PIP Rosca Mariana

7 aprilie- proiect- Buna ziua, bunelor maniere!
Elevii au vizionat filme propuse de asociatia Delfinul; au analizat diferite situatii si bunele maniere impuse de ele; au invatat poezii si in cadrul jocului de rol au interpretat roluri diverse; si-au consolidat educaţia de bază pe care un copil este esenţial să o deţină la intrarea în societate, educaţie cunoscută şi sub sintagma celor “7 ani de acasă”
Prof inv primar- cls IA- M. Lupu-Neicu

7 aprilie Invatam sa prevenim!
Elevii clasei a II-a B insotiti de doamna PIP Rosca Mariana au fost in vizita la Inspectoratul Judetean de Urgenta Galati.

Miercuri 8 aprilie elevii claselor aII-a A, aII-a B si aIII-a B au mers in excursie la Slanic Moldova. Au vizitat urmatoarele obiective turistice: Mausoleul de la Marasesti, Muzeul Stejarul din Borzesti si Salina de la Targu Ocna.
Coordonatori: PIP Simionescu Marinela, PIP Rosca Mariana, PIP Bujoreanu Andreea, Prof. Toader Rodica

Miercuri 8 aprilie elevii claselor aIII-a C si aIV-a B au mers in excursie la Sinaia.
Coordonatori: PIP Cojocaru Jenica, PIP Perju Gina Nicoleta

Elevii clasei a II-a B doamnei invatatoare Mariana Rosca, au deprins mestesugul incondeierii oualelor sub indrumarea doamnei Anisoara Stefanuca, sef Cercetare, Ccdj Galati. Mii de multumiri pentru frumoasa activitate!

Joi 9 aprilie toti elevii scolii s-au bucurat de spectacolul de teatru intitulat “Scandal la Bal”.

Clasa IB
Dintre activitățile desfășurate, menționăm vizita la sediul ISU Galați și spectacolul de la Teatrul Muzical. Profesionalismul personalului implicat în derularea acțiunilor, a imprimat uimire , admirație și zâmbete pe chipul copiilor. Pentru dăruirea și afecțiunea cu care ne-au primit, le mulțumim din suflet !
În locul cuvintelor, lăsăm imaginile să descrie clipe de neuitat…
Coordonator: Prof. înv. primar, Gheorghe Grigorică

Vineri 10 aprilie elevii clasei a III-a B au vizitat o Plantatie Pomicola din satul Viile Comuna Fartanesti.
Coordonator: PIP Perju Gina Nicoleta

10 aprilie-ECO JUNIOR 2015 Asociația “Drumeții Montane”
– Elevii au vizionat filme propuse de Asociatia Drumetii Montane
– Au participat cu entuziasm la jocurile propuse Cursa in sac, Cursa cu oul in lingura, Sfoara

Prof inv primar- cls IA- M. Lupu-Neicu

10 aprilie- In asteptarea Pastelui si a iepurasului- au vizionat ppt Iepurasul de Pasti si au audiat povesti si cantece specifice Pastelui
– au realizat in echipe 2 pazzle pe tema Pastelui
– au decorat si incondeiat oua si au realizat masca iepurasului
Prof inv primar- cls IA- M. Lupu-Neicu

Clasele IA si a III-a A au vizitat Plantatia Pomicola din satul Viile Comuna Fartanesti.