Lectii deschise / Cercuri metodice

20 mai 2014, lectie demonstrativa cu tema “Revision – Seasons. Present Simple” la clasa 3A, sustinuta de prof. Daniela Ciobanu. Lectia a avut urmatoarele obiective:
  • recapitularea vocabularului studiat anterior referitor la anotimpuri si vreme;
  • exersarea orala a vocabularului;
  • recapitularea timpului Present Simple.                                                                                   Lectia a fost dinamica, interactiva, interdisciplinara. Elevii au lucrat atat pe grupe pentru a realiza postere cu cele 4 anotimpuri, cat si individual.
    Participantii la lectie: doamnele directoare Ana Hutanu si Ioana Alecu, prof. Ionelia Calin, Inv. Luminita Bujor, parintii elevilor Arabadji Diana, Musca Matei, Tanasa Filip si Cristea Alexandru.

x x x

6 decembrie: Lectie deschisa de dirigentie cu tema “Drepturile omului – Drepturile copilului”, la clasa 7C, prof. diriginte Aurelia Florescu

x x x

Elevii clasei a IV˗a A, ȋndrumaṭi de doamna ȋnvǎṭǎtoare, Jȃtea Simona, au organizat  cu ocazia Zilei  Naṭionale a Romȃniei, o activitate intitulatǎ La muli ani,  Romȃnia! ȋn cadrul Comisiei metodice a ȋnvǎṭǎtorilor. Activitatea a fost emoṭionantǎ, educativǎ ṣi distractivǎ. Doamna Jȃtea a ȋmpletit lectura cu abilitǎṭile practice, jocul, muzica ṣi poezia. Activitatea s˗a finalizat cu o horǎ pe ritmurile melodiei „Hai sǎ˗ntindem hora mare!” ȋn care s˗au prins profesori, elevi ṣi d˗na director Huṭanu Ana.                              D˗na Jȃtea spunea ׃ „Am organizat ṣi susṭinut cu plǎcere aceastǎ activitate, deoarece sunt mȃndrǎ cǎ sunt cetǎṭean romȃn!”

x x x

Cercul metodic al directorilor de scoli din Galati

Pe 27 noiembrie 2013 scoala noastra a gazduit Cercul metodic al directorilor din judetul Galati la care au participat si reprezentanti ai Inspectoratului Scolar Galati; programul pregatit si coordonat de doamnele dir. Hutanu Ana si dir. adj. Alecu Ioana a cuprins pe langa festivitatea de primire a oaspetilor, vizitarea scolii, prezentarea activitatilor si proiectelor scolii, momente artistice interpretate de elevii nostri si un workshop la care au participat directorii si inspectorii scolari prezenti.