România

Al treilea schimb interșcolar din cadrul proiectului Erasmus+ STEAM Time – Solve UNESCO Crime a avut loc în perioada 30 septembrie-4 octombrie 2019 în Școala Gimnazială „Constantin Gh. Marinescu”. 24 de elevi și 8 profesori din școlile partenere din Croația, Italia, Olanda și Polonia au avut ocazia să învețe despre patrimoniul UNESCO din țara noastră și ne-au vizitat școala și orașul.

16 elevi din școala noastră au găzduit elevii din Croația, Italia și Polonia, prilej de a lega prietenii trainice și de a depăși barierele lingvistice și culturale. Mulțumim pe această cale familiilor elevilor Meteș Matei, Tătaru Alexandru, Racovanu Eduard, Ilie Daniela, Lupu Alessia, Vasluianu Ionuț, Ifteni Denis, Costache Ștefan, Blîndu Robert, Toader Adrian, Cîrcotă Nadia, Matei Sava, Mihu Victor, Maxim Dan, Bilici Maria și Ștefan Anais.

Schimbul interșcolar a cuprins diferite activități în școala noastră, în Delta Dunării (patrimoniu UNESCO), la casa tradițională „Vatra cu Cor” din Șivița, la Muzeul Satului din pădurea Gârboavele, mânăstirile Humor și Voroneț (patrimoniu UNESCO), cetatea medievală Sighișoara (patrimoniu UNESCO), bisericile fortificate din Saschiz și Viscri (patrimoniu UNESCO), castelul Bran.

Impresiile participanților la acest schimb interșcolar le găsiți pe pagina dedicată de pe site-ul proiectului.